Májusfa állítása
Horváth Tünde 2012-05-04

Hagyományőrzés

A májusfa (zöld ág) a természet újjászületésének szimbóluma, az ifjúság tavaszi szokásainak Európa-szerte ismert jelképe. A hagyomány kapcsolódik a természet változásaihoz fűződő mágikus elképzelésekhez és a naptári év egyházi, vallási mozzanataihoz is. Számos helyen a legény állított májusfát annak a leánynak a portájára, akinek udvarolt. Máshol vetélkedtek, ki kinek állítottak szebb fát. Tájegységenként, népcsoportonként eltérő az állítás időpontja és a hagyománya. A májusfákat általában szalagokkal, zsebkendőkkel, virágokkal, teli üveg borral, hímes tojással stb. díszítették föl, mielőtt a földbe beásták, vagy a kapufélfára, kútágasra felszögezték volna.
A nemesvámosi Petőfi Sándor Általános Iskolában május 3-án, a német nemzetiségi tagozat diákjai elevenítették fel ezt az ünnepet, és készítettek májusfákat, amit az iskola kerítésére helyeztek.
Az erről készült képes beszámoló ide kattintva tekinthető meg.