Programajánló 12. (augusztus 06-08.)
Horváth Tünde 2010-07-24

Kurultaj

Helyszín: Bugac
Időpont: 2010.08.06. - 2010.08.08.
A reklámfilm ide kattintva nézhető meg.
A meghívóhoz katt ide.

A Kurultaj rendezvényt tulajdonképpen Bíró András Zsolt magyar antropológus és humánbiológus (a Magyar Természettudományi Múzeum Embertani Tárának kutatója) egyik kazakisztáni tudományos expedíciója alapozta meg. A 2006-os expedíción gyűjtött adatok és DNS minták tudományos elemzése során (Y-kromoszóma analízis) bizonyítást nyert, hogy a kazakisztáni Madjar törzs és a Kárpát-medencei magyarok között nem csak névhasonlóság (névegyezés) hanem genetikai kapcsolat is fennáll. A kutatások eredményeit a Világ egyik legrangosabb tudományos lapjában az American Journal of Physical Anthropologyban publikálták. A tanulmány nemzetközileg is nagy feltűnést keltett és számos elismerést hozott a kutatócsoportnak.

2007-ben Kazakisztánban megrendezték az első Madjar- Magyar Kurultajt (törzsi gyűlést) amelyre Bíró András Zsolt vezetésével egy magyar delegáció is kiutazott. A kazakisztáni rendezvényről hazatérve a magyar hagyományőrzők elhatározták, hogy megrendezik 2008-ban a Törzsi Gyűlést- Kurultájt Magyarországon. A kazakisztáni Madjar törzs tagjait hívták meg díszvendégnek. A rendezvényre 2008 augusztusában Bösztörpusztán került sor, amit több mint kilencvenezer ember látogatott meg. A Kurultaj tanácskozásán a küldöttek azt a döntést hozták, hogy két év múlva, azaz 2010-ben rendezik meg az összes hun-türk tudatú nép találkozóját. Erre kerül most sor Bugacon, ahová 24 országból érkeznek vendégek, akik bemutatják viseletüket, lovas hagyományaikat a magyarokkal együtt.
A Kurultáj honlapja itt érhető el.
A teljes program ide kattintva tekinthető meg.