Országos mérések eredményei

Az Országos kompetenciamérés a közoktatásról szóló törvényben meghatározott 6. 8. és 10. évfolyamos tanulók szövegértési képességét és a matematikai eszköztudását vizsgálja. A mérésben alkalmazott feladatok nem a tanulók lexikális tudását mérik, hanem azt vizsgálják, hogy a diákok a közoktatásban addig elsajátított ismereteket milyen mértékben tudják alkalmazni a mindennapi életből vett feladatok megoldásában.

2007/2008. tanévtől kezdődően a 6. 8. és 10. évfolyamos tanulók gyakorlatilag teljes körében felmérik a tanulók szövegértési képességét és a matematikai eszköztudását, és minden tesztfüzet központi feldolgozásra kerül. A mérések még papíralapon történtek.

A 2021/2022-es tanévben valódi mérföldkőnek számító változás következett be az Országos kompetenciamérés mérési rendszerében. Egyrészt a rendszer kiegészült a természettudomány kompetenciaterülettel, illetve az idegen nyelvi területtel. A mérések értékelése a továbbiakban központilag történik és a tanulói eredményeket a többi területhez hasonlóan képességskálán jelezzik vissza. Másrészt a mérési rendszer teljes mértékben átköltözött a digitális médiumra, azaz az országos méréseket a tanulóknak online felületen kell teljesíteniük.

2023/2024. tanévtől keződően a mérés területei: szövegértés, matematika, természettudomány, idegen nyelv, célnyelv, kísérleti történelem és digitális kultúra. 2023-as digitális országos kompetenciamérés  eredményei az adatvizualizációs felület segítségével ismerhetők meg.

Részletes ismertető a mérésről itt érhető el.

A kompetenciamérés eredményeiről nyilvános jelentés készül fenntartói, iskolai és telephelyi összesítésben. Ezek a jelentések nyilvánosak, a 2007. évi kompetenciaméréssel kezdődően megtekinthetők az Oktatási Hivatal oldalán az Országos mérések címszó alatt.

A mérési rendszer fejlődésével a mérés eredményeinek feldolgozása is folyamatosan fejlődött. Az eredményekről és értékelésekről további tájékoztatás érhető el, ide kattintva.

Országos kompetenciamérés  eredményei (az adatvizualizációs felület segítségével ismerhetők meg):

Iskolánk mérési eredményeinek közvetlen elérése időszakonként:

Digitális országos mérések előzetes tanulói eredményei:

Az előzetes eredmények a  Tehetségkapu Előzetes OKM Eredmény aloldalán érhetők el. Az eredmények megtekintéséhez a következő adatok szükségesek:

  • a tanuló  Mérési azonosítója és
  • a kívánt méréshez tartozó  Mérési esemény kódja.

A végleges mérési eredmények megállapításához összetett, időigényes számítások és elemzések szükségesek, azonban a digitális felület lehetőséget nyújt arra, hogy hamarabb is információhoz lehessen jutni a mérésen nyújtott tanulói teljesítményekről. Ezek az  előzetes eredmények a mérés kérdéseire adott tanulói válaszok meghatározott része alapján, egyszerűsített, de jól közelítő matematikai eljárással kerültek kiszámításra. Az  előzetes tanulói eredményt a tanuló, szülei vagy iskolája a mérési azonosító segítségével tudja megtekinteni. További tájékoztatás itt érhető el az előzetes tanulói eredményekről.

 

(copyright: Petőfi Sándor Általános Iskola)