Az előző tanév folyamán beadott Határtalanul pályázat sikerrel zárult. Ezért 2018.09.03. és 09.05. között iskolánk 7. osztályos tanulói teljes ellátású erdélyi tanulmányi kiránduláson vettek részt, amelynek az összes költségét a pályázat fedezte.
Közzétett hírek a kirándulásról.
Indulás Nemesvámosról, a következő megálló Litér, - litéri általános iskolásokkal együtt utaztunk. Ártándnál léptük át a magyar - román határt. Első határon túli megálló Nagyvárad. Itt megtekintettük a Szent László, templomot, Sas Palotát, főteret, Sebes-Kőrős folyót, Ismeret szereztünk a város történelméről, művészettörténetéről, etnikai összetételéről, Ady Endre költőről a Holnap irodalmi társaságról. A Király-hágón átvezető út során Erdély földrajzáról, biológiájáról kaptunk információkat.
Kolozsváron Mátyás király szobrát, szülőházát, Bocskai István szülőházát látogattuk meg. Történelmi nagyjaink emlékhelyein felidéztük tevékenységüket. Ezután a Szent Mihály templomot, Szamos folyót, a várfalat, a céhek szerepét és a szabók bástyáját ismertük meg, A Házsongárdi temetőben Dsida Jeno költő sírját megkoszorúztuk. Este Magyarlónán vacsoráztunk és elfoglaltuk a szállást.
Reggeli után a Tordai hasadék felé utazva az idegenvezető -
Tiponucz Tibor
- jóvoltából, földrajzi, biológiai, történelmi, irodalmi ismereteinket bővíthettük, Tordán a város történelmi szerepe, a só kialakulásának geológiai körülménye, a sóbánya története, a technikai eszközei, a bányászat került bemutatásra. Torockón a népművészeti múzeum, használati tárgyai, hímzések, viseletek nyűgöztek le minket, majd megkoszorúztuk az 1848-49-es hősök emlékművét. Nagyenyeden a Bethlen Gábor Kollégiumot és a Vártemplomot csodáltuk meg, Itt is megkoszorúztuk az1848-49-es hősök emlékművét. Gyulafehérváron megnéztük az erdélyi érsekség székhelyét, a Székesegyházat, megkoszorúztuk Hunyadi János sírját. Megtekintettük az erdélyi fejedelmek temetkezési sírhelyeit, Sétálunk a sétány szoborcsoportjai között a Károly kapukig.
A Maros folyó völgyében tovább haladva Déván találkoztunk a Dévai Szent Ferenc alapítvány néhány diákjával és az otthon egyik dolgozójával. Megismerkedtük Böjte Csaba ferences rendi szerzetes által alapított a gyermekotthon tevékenységével, céljaival, a működésével. Megtudtuk, hogyan zajlik az élet a gyermekotthonban. Megismertük a családok napirendjét, Adományokkal, ajándékokkal és az otthonban lakó gyermekek által készített tárgyak megvásárlásával támogattuk őket. Este Csernakeresztúron vacsoráztunk és szálltunk meg.
Reggeli után Vajdahunyadra indultunk. Megnéztük a várat, annak termeit, a kiállított tárgyakat, eszközöket, művészeti, és történelmi emlékeit, a Hunyadi család jelentőségét, szerepét Magyarország és Erdély múltjában. Aradon, az aradi vértanúk emlékhelyénél fejet hajtottunk a hősök előtt, megemlékeztük az 1848/49-es eseményekről, és a kivégzett katonai vezetők szerepével, majd elhelyeztük a tiszteletünk koszorúját.
Ezután hazafelé vettük az utunkat, Battonyánál léptük át a magyar határt. Litéren elbúcsúztunk útitársainktól a litéri diákoktól, majd rövid idő múlva megérkeztünk a nemesvámosi iskolához, a három nappal korábbi indulási helyünkhöz.
Az utazás képei ide kattintva érhetők el.